Wicepremier Jacek Sasin wziął udział w dwudniowym Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza, który odbył się w Lublinie. - Nasza gospodarka jest silna, ma zdrowe fundamenty – podkreślił podczas wystąpienia.

 – Trójmorze to inicjatywa obejmująca 30 procent potencjału całej Unii Europejskiej. Razem, w jej ramach, możemy bardzo dużo zdziałać. Ta inicjatywa jest doskonałym uzupełnieniem dla rozwoju państw i regionów – powiedział w środę szef MAP. 

Spółki kołem zamachowym gospodarki

Wicepremier zaznaczył, że wspólne działanie jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy światowa gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem jak najszybszej odbudowy po pandemii. W czasie, gdy gospodarka Francji skurczyła się o 8,2 proc., Niemiec o 5 proc., w Polsce PKB spadło o 2,7 proc. Mimo pandemii spółki Skarbu Państwa utrzymały wysoki poziom inwestycji. W 2020 roku osiągnął on rekordowy poziom prawie 45 mld zł.  

Polskę już teraz charakteryzuje wyższa dynamika wzrostu niż średnia dla UE. Stoimy przed możliwością wejścia do grona największych gospodarek świata – ocenił Jacek Sasin.  

Współpraca regionalna szansą na rozwój

Podczas kongresu wielokrotnie podkreślano kluczową rolę idei współpracy. 

 - To dzięki niej oraz budowaniu trwałych powiązań w obszarze infrastruktury, transportu, cyfryzacji oraz innowacji nie tylko regiony, ale też cały kraj, uzyskają kolejny impuls rozwojowy –  mówił wicepremier.  

Jacek Sasin dodał także, że państwa regionu łączy wspólna historia i dziedzictwo. Jednym z przykładów dobrej współpracy nad infrastrukturą jest projekt korytarza transportowego Via Carpatia, który wyraża wolę współpracy na rzecz budowania siły gospodarczej regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju poszczególnych obszarów w tym m.in. Lubelszczyzny.  

Polska chce pełnić rolę pośrednika między Wschodem a Zachodem. Chcemy przyciągać inwestorów ze Wschodu, pragnących pomnażać kapitał w Europie. Dla inwestorów z Zachodu, chcemy z kolei stworzyć miejsce, w którym rozmawia się o inwestycjach w mniejszych krajach regionu. 

Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 roku w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy. 

Inicjatywa Trójmorza ma za zadanie pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmacniać rozwój wchodzących w jej skład regionów. Inicjatywa zrzesza 12 państw regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym pozytywnie wpływa na wzrost konkurencyjności tego obszaru w ramach Unii Europejskiej i globalnie.