Serwis Warszawski

loading...
Serwis Warszawski

Wiadomości

loading...
Wiadomości Gospodarcze

Inne

loading...
Inne

Do Polski wraz z dowódcą pułkownikiem Pawłem Pytko powrócili żołnierze ostatniej XIII zmiany PKW Afganistan. Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat. To jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

 - Dziękuję wam za waszą służbę. Za to, że wy i wasi koledzy przez te wszystkie lata godnie reprezentowaliście Polskę w misji w Afganistanie. Otóż z waszym przyjazdem dziś tu, do Wrocławia zakończyła się misja Polaków w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, uwodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są w stanie wspierać naszych sojuszników zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, a była to misja stanowiąca olbrzymie wyzwanie. Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji w Iraku, to właśnie misja w Afganistanie była największym wyzwaniem przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą – powiedział podczas powitania w kraju ostatniej zmiany PKW Afganistan minister Mariusz Błaszczak.

 
W środę 30 czerwca br. we Wrocławiu szef MON wziął udział w powitaniu żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
 
- Możemy powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń. Można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście też bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju. Należy też podkreślić, że wspieraliście również ludność cywilną. To wszystko było zauważane, to wszystko jest pamiętane, to wszystko jest doceniane - mówił podczas powitania polskich żołnierzy szef MON.
 
Polska obecność wojskowa w Afganistanie była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center  11 września 2001 roku. Od 2002 roku Wojsko Polskie, jako Polski Kontyngent Wojskowy, uczestniczyło w 3 operacjach na terytorium Afganistanu – Enduring Freedom (2002-2007), International Security Assistance Force-ISAF (2003-2014), Resolute Support (2015-2021).
 
Szef MON przypomniał także o tych, którzy na misji zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. - Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich, o ich rodzinach. Dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach, znacząco poszerzająca zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom – powiedział. Poległych na misji uczczono minutą ciszy.
 
Misja w Afganistanie była sprawdzianem na rzeczywistym polu walki.  Z  czasem z misji czysto bojowej przekształciła się w misję stabilizacyjno-szkoleniową. Polski żołnierz swoją postawą przez te wszystkie lata udowodnił, że Wojsko Polskie jest pewnym i wiarygodnym partnerem dla sojuszników i koalicjantów, doskonale wyszkolonym przeciwnikiem dla wroga i wsparciem dla tych, którzy sami nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo. W czasie misji polscy żołnierze operowali z 26 miejsc stacjonowania (bazy, punkty, campy, posterunki) i byli odpowiedzialni za prowincję Ghazni.
 
Siły Zbrojne RP dzięki zdobytemu doświadczeniu m. in. na misji w Afganistanie są lepiej przygotowane do realiów współczesnego pola walki niż po jakichkolwiek ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych. Umiejętność funkcjonowania Wojska Polskiego  w wielonarodowym środowisku jest wykorzystywania w działaniach Wojska Polskiego.  Nasz kraj jest zarówno adresatem obecności sił sojuszniczych w Polsce, jak i odbiorcą – w Polsce ulokowano inicjatywy sojusznicze wysuniętej obecności zwiększenia potencjału obrony i siły odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 
Bezcenne doświadczenia misji afgańskiej wpłynęły na aktualizację i udoskonalenie programów szkoleniowych, przygotowanie żołnierzy i ich wyposażenie. Wiązała się z doświadczeniem działania podczas  konfliktu o charakterze nieregularnym, ale również przyspieszyła i zintensyfikowała procesy modernizacyjne Wojska Polskiego. Afganistan to również umacnianie kontaktów z sojusznikami i wypracowanie silnej pozycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

>>> GALERIA - Ostatni polscy żołnierze wrócili z Afganistanu

RSS Świat

RSS Sport

  • Mistrzowi i jego żonie odjęło z wrażenia mowę

    04. 12. 2021 | 11:30

    Mistrzowi i jego żonie odjęło z wrażenia mowę

    - Jak tu pięknie – zachwycają się Artiom Łaguta i jego żona Avelina. Para wraz z dzieciakami przyjechała na Galę FIM w Monako. Łaguta ma odebrać nagrodę za złoty medal mistrzostw świata na żużlu. Niewykluczone, że ręke uściśnie mu książę Monako Albert II.